Collection:

Poultry Judging

14 products


Regular price $45.00
Bulk Price $45.00
Regular price
Unit price
per 
Our interior egg grading practice practice quizzes are the most comprehensive (and the only) practice cards available. If the cards are not your teaching style, we also have the same images present...
Regular price $60.00
Bulk Price $60.00
Regular price
Unit price
per 
Our Further Processed Products practice cards are the most comprehensive (and the only) practice cards of their kind.  Each card has a color photo of a boneless or bone-in product on the front with...
Regular price $45.00
Bulk Price $45.00
Regular price
Unit price
per 
Our Further Processed Products practice quizzes are the most comprehensive (and the only) practice cards available. If the cards are not your teaching style, we also have the same images presented ...
Regular price $500.00
Bulk Price $500.00
Regular price $555.00
Unit price
per 
We've all done it. You cut up chickens, you take pictures at contests, you search for photos and then put your students to work making flash cards to practice for the CDE or as part of class.  You ...
Regular price $800.00
Bulk Price $800.00
Regular price $865.00
Unit price
per 
We've all done it. You cut up chickens, you take pictures at contests, you search for photos and then put your students to work making flash cards to practice for the CDE or as part of class.  You ...
Regular price $875.00
Bulk Price $875.00
Regular price $940.00
Unit price
per 
> This includes everything in the Poultry Combo Package along with the PowerPoint files AND a PLOW Poultry Membership < We've all done it. You cut up chickens, you take pictures at contests, ...